The Scottish Parliament passed a motion to announce April 24 as the Armenian Genocide Remembrance Day. The motion, presented by a parliamentarian Marco Biagi, was signed by 65 MPs.
According to the motion posted on the Scottish Parliament's website, "the Parliament notes that 24 April is the anniversary of the government of the Ottoman Empire arresting Armenian intellectuals in 1915, which is generally considered to be the beginning of the forced relocations and expulsions that led to the deaths of hundreds of thousands of Armenians in a systematic genocide over the course of eight years; believes that the Armenian tragedy gives the people of every nation reason to pause and reflect; commemorates all those who have fallen victim to genocide or attempted genocide, and recognizes this and all other genocides as tragedies that should never be repeated in any part of the world."