January 23, 2006 - 15:34 AMT
RA President's Press Secretary Victor Soghomonyan said that the information that Armenia proposed Russia 45% stake in the Iran-Armenia gas pipeline does not correspond to reality. In his words, yesterday Armenian and Russian Presidents Robert Kocharian and Vladimur Putin voiced satisfaction with the beginning of the Year of Armenia in Russia and discussed issues referring to the export of Russian gas to the RA. "The parties agreed to continue talks. To all appearances the final decision will be taken in mid February," Victor Soghomonyan noted, Mediamax reported.
To remind, Kommersant daily reported that Moscow has given an ultimatum for its strategic ally: either gas price will be raised to $110 or Armenia will hand to Gazprom its gas infrastructure and then enjoy cheap gas for one more year. Robert Kocharian accepted the ultimatum and is willing to transfer a 45% stake in the Iran-Armenia gas pipeline under construction to Russia.