October 14, 2013 - 13:24 AMT
Economic growth in the Emerging Europe and Central Asia (ECA) region suffered during the global financial and Eurozone crises but has started to rebound, with projected modest growth rates of 2.2. percent in 2013 and 3.1 percent in 2014, World Bank officials said at a press briefing during the 2013 World Bank/IMF Annual Meetings. However, compared to other regions in the world, the ECA region has had the slowest recovery of growth and remains vulnerable to risks in a dynamic global economy, WB Yerevan Office press service said.
“Today we have both good news and bad news”, said Laura Tuck, World Bank Vice-President for the Europe and Central Asia region. “The good news is that the risk of a crisis in the Euro Area has receded and Europe is slowly coming out of recession, which is having a ripple effect on the Emerging Europe and Central Asia region. The bad news is that new financial risks, including from the United States, are emerging, hindering the already timid recovery.”
There are signs of a rebound, especially in Central and Southeastern Europe (CSEE), which will materialize in stronger growth in 2014, when growth is expected to double from its anemic pace in 2012 and 2013. Growth in the CSEE countries was only 0.8 percent in 2012, and is projected to be 0.9 percent in 2013. For 2014, it is expected to accelerate to 2.0 percent of GDP.
On the other hand, the economies of Turkey and the Commonwealth of Independent States (CIS), which are less dependent on the Euro Area, have seen stronger growth (4.4 percent average annual growth for the period 2009-2012, compared to 1.9 percent in CSEE). For 2013, growth for the CIS economies is projected to reach 2.4 percent of GDP, despite a slowdown of the Russian economy to 1.8 percent. Turkey’s economy is projected to grow by 3.6 percent this year. For 2014, the Bank projects 3.5 percent growth for CIS economies (3.1 percent for Russia) and 3.5 percent for Turkey.
Still, emerging financial risks, including those from the United States, are hindering the recovery in the ECA region. After the US Federal Reserve’s suggestion of tapering off in May of this year, capital flows into Emerging Europe and Central Asia dried up, yields moved up, stock markets fell sharply, and currencies weakened. These factors affected those ECA countries with large current account deficits that are vulnerable to inflows, including countries of the Western Balkans, Armenia, and Belarus.
“The tough reality is that the central problems in the economies of Emerging Europe and Central Asia are of structural nature and require domestic, structural solutions,” added Laura Tuck. “Governments in the region need to take action on key challenges such as creating new jobs, addressing issue related to the aging population, and managing their natural resources.”