Armenian and Azeri President May Meet in Bucharest
The OSCE Minsk Group for the Nagorno Karabakh conflict settlement proposed to hold a recurrent meeting of the Armenian and Azerbaijani Presidents in Bucharest, June 4-6 within the framework of the "Black Sea for Partnership and Dialogue" summit, Russian mediator Yuri Merzlyakov informed.
In a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, RA President's Spokesman Victor Soghomonyan neither refuted nor confirmed the information. In his words, it's premature to speak of anything precise until the end of the talks.
It should also be noted that Russian Deputy Minister of Foreign Affairs Grigory Karasin, French MFA Political Director Stanislas de Laboulaye and U.S. Assistant Secretary for the Bureau of European and Eurasian Affairs Daniel Fried will arrive in the region with the mediators.