Gas supplies to Armenia have been suspended due to a breakdown on the gas main, ARKA reported citing Gazprom Armenia.
Georgian gas transport company has officially notified Armenia of the suspension of supplies via Georgia as from 11.45 pm on Wednesday August 20 due to a breakdown on Northern Caucasus- Transcaucasia trunk line, according to the report.
According to Emergency Situations Ministry, the breakdown was caused by a rockslide on the Stepantsminda-Lars road section.
Gazprom Armenia will ensure the full supply to consumers from reserve stock, the company’s statement said.
Gazprom Armenia, a 100% affiliate of the Russian Gazprom, is engaged in gas line installations across the country and holds monopoly for distribution of Russian gas supplied via Georgia. The major gas ground storage in Abovyan was built in 2007 for energy security reasons.