June 2, 2006 - 14:38 AMT
The statement by the Russian Defense Minister Sergey Ivanov is first of all interesting as a confirmation of a possible breakthrough in the Karabakh talks, Azeri political scientist Rasim Musabekov stated in Baku. In his words, the presence of Russian peacekeeping contingent supposes the "real liberation of seven regions". "For the first time during many years Moscow acts constructively and complements the efforts of the other OSCE MG Co-chairs," he remarked.
As for the appearance of the Russian peacekeepers, the political scientist considers that that they can be deployed only under the flag and command of the OSCE and make no more that 30% of the total number of peacekeepers.
"These questions have been considered during the elaboration of the stepwise settlement plan in middle 1990-ies. One should not fear of the possible appearance of Russian peacekeepers on our land and draw parallels with Abkhazia, South Ossetia and Transdnistria. I do not rule out that the regions where the Russian peacekeepers will be deployed can be determined with the consent and coordination with the Armenian side and thus become a security guarantee demanded by Yerevan," Musabekov said.