August 8, 2006 - 15:14 AMT
The capacity of Internet communication in Armenia is fully restored, reported Spokesperson of ArmenTel Telecommunication Company Hasmik Chutilyan. "The capacity is restored to the rate we had before the damage in Georgia," she noted. According to Chutilyan, at the moment Internet connection is provided via a satellite, as well as at the expense of territorial reserve sources. At the same time, Chutilyan noted that restoration works continue in the Black Sea and access via the fiber-optic cable will be possible only in 10-15 days, reports Novosti-Armenia.
We note that resulting from two damages of the fiber-optic cable in the territory of Georgia Armenia was deprived of normal Internet connection since August 4.