September 14, 2006 - 15:29 AMT
Days of France in Armenia will open with a concert of Charles Aznavour in the Republic Square in Yerevan September 30. Bonnaparte on Arcole Bridge: Louvre, George Braque Mag Foundation, France in the Light, French Armenian Artists, Blue Abyss: Sea Dreams between Gyumri, Yerevan, Paris and Lyons exhibitions will open within the framework of the Days.
Marianna's Whim's and Small Matrimonial Crimes plays will be shown in Yerevan theaters, while a classical music concert will take place at the House of Chamber Music after Komitas. October 3 French Film Festival opens in cinemas. The first film to be shown is the Woman Next Door by Francois Truffaut. October 5-8 films of the Women series will be screened, while October 21-26 from Comedies series. October 27 Rouben Mamoulian: Golden Age of Broadway and Hollywood documentary by Patrick Cazal, while on October 30 Sergey Paradjanov Rebell will be screened in Yerevan.