November 9, 2015 - 12:38 AMT
Azerbaijani armed forces continuously violated the ceasefire on the contact line with Nagorno Karabakh on November 7-8.
According to the NKR Defense Ministry, 130 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered in the reporting period, with over 2000 shots fired from various caliber artillery weapons, as well as 60mm mortars.
According to the NKR Defense Ministry, 700 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered on November 1-7, with over 10.000 shots fired from various caliber artillery weapons, as well as 60-and 82-mm mortars.
The OSCE Mission conducted Thursday, November 5, a planned monitoring of the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the eastern part of the village of Talish in Karabakh’s Martakert region.