November 13, 2015 - 17:59 AMT
The OSCE Minsk Group Co-chairs will continue discussions on the Nagorno Karabakh conflict settlement in the United States, the U.S. Co-chair said in a tweet.
“The Co-chairs reported to the OSCE Permanent Council and the Minsk Group. Next we are at the UN, New York, and in Washington for consultations on the Nagorno Karabakh peace,” James Warlick tweeted.
Earlier, the head of the EU delegation to the OSCE said in a tweet that the OSCE Minsk Group Co-chairs are worried by heavy weapons threat to civilians in Nagorno Karabakh.
“Hopes for early Armenian-Azerbaijani [presidential] meeting,” Sian MacLeod went on to say, with Warlick retweeting the post.