November 24, 2015 - 15:34 AMT
IFC Markets will introduce the innovative financial tool GeWorko at the annual European Investment Conference of the CFA Institute (Chartered Financial Analyst) on November 26-27 in London.
According to the GeWorco creators - IFCM Group CEO Gevorg Odabashyan and CIO Artavazd Kardashyan - the Method enables creating and trading portfolios from many assets. Portfolios can consist of currencies, stocks from various markets, indices and commodities. In fact, the Method is based on the Forex concept, where one financial asset is quoted by another.
Portfolio trading by this technology is realized on the basis of two portfolios: one of them acts as a base part and the other as a quote part.
GeWorko Method was developed for professional traders, who need additional analytical support for making trading deals. Trading through this method is available on NetTradeX professional trading platform.
The CFA Institute's conference, to focus on the region’s most pressing economic developments in 2015, will host delegations of 54 countries from around the world, leading European portfolio managers, analysts, investors and CEOs.
Created in 1962, CFA Institute (Chartered Financial Analyst) is a global association of professional investors. The Institute issues the most prestigious certificate in the sphere of finance and investment. CFA Institute is headquartered in New York, London, Hong Kong, Mumbai and Charlottesville (U.S.). As of 2014, the association consists of 120 000 investors and financiers.
IFCM Group is a group of companies, involved in development and realization of new effective projects in the sector of financial technologies for over 10 years.