On April 2, at around 8:30 am, Azerbaijani army used BM-21 Grad multiple rocket launcher in the Martuni direction of the contact line, killing 12-year-old Vaghinak Grigoryan and wounding two more children.
In a conversation with PanARMENIAN.Net, a source from the hospital in Karabakh's capital, Stepanakert, said the children were killed and wounded when a school was bombarded by Azerbaijan.
The 12-year-old boy and one of the wounded kids were brothers.
"One of the wounded kids, 12-year-old Vardan Andreasyan was hospitalized with compound fracture of femur caused by multiple shrapnel fragments, as well as traumatic and hemorrhagic shock," the source said. "The child has been operated on, everything is fine now. Gevorg Grigoryan has suffered an injury of soft tissues in the thigh; surgical treatment has been performed.”