October 31, 2016 - 14:24 AMT
Indonesia is interested in becoming a member of the Eurasian Economic Union (EEU), the issue will be discussed at a meeting of the Russia-Indonesia intergovernmental commission on economic cooperation on Monday, October 31, Indonesian ambassador to Moscow Wahid Supriyadi said.
The meeting of the intergovernmental commission will be co-chaired by Russia's Industry and Trade Minister Denis Manturov and Indonesia's Coordinating Economic Minister Darmin Nasution.
"The agenda includes a number of important economic, trade and investment issues, including the possibility of Indonesia's participation in the EEU," Supriyadi told RIA Novosti in an interview published on Monday.
"Jakarta is strongly interested in joining this union, which is an important potential market."
In January, Manturov visited Jakarta and said that Russia and Indonesia studied an opportunity of holding talks on a free trade agreement, it required a detailed discussion with the Eurasian Economic Commission though.
Also, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian will visit Jakarta on Tuesday.
The EEU involves Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Russia. The bloc aims to facilitate a greater economic integration between its member states, including a streamlined flow of goods, services, capital and labor.