June 8, 2007 - 17:52 AMT
Armenia's Ambassador to NATO Samvel Mkrtchyan met in Brussels with Sir Brian Fall, UK Special Representative for the South Caucasus to discuss a scope of issues including the Nagorno Karabakh conflict and expectations from the forthcoming presidential meeting in Saint Petersburg. They also referred to the Armenia-NATO relations and some regional problems.
The parties to conflict have a possibility to come to an agreement, according to Sir Brian Fall. Alluding to G8 Foreign Ministers' May 30 statement in Potsdam, the British diplomat said the international community expects a considerable breakthrough in the talks. The resolution of the Karabakh conflict will contribute to formation of the South Caucasus as a political element and promote economic development.
Samvel Mkrtchyan also briefed on the Armenia-NATO cooperation as well as programs underway, the RA MFA press office reported.