June 13, 2007 - 17:51 AMT
If Kosovo is granted independence it will mean that the struggle of Artsakhi people was right, Jane's Intelligence Center expert Richard Giragosian told a news conference in Yerevan. "A question arouses: why can Kosovo be independent but Karabakh cannot?" he said.
"Nagorno Karabakh belongs to Armenia. It cannot be a part of Azerbaijan. The events of 1988 in Sumagit, Baku and Kirovabad proved this fact. Time works for Armenia. Development and settlement of the buffer zone around NK is a priority task. If Azerbaijan really wants war, it's just an unrealizable and losing dream. With Safar Abiyev at the head of the Defense Ministry, the Azeri army faces no serious reform, despite the announced budget of $1 billion" he said.
The expert thinks the presidential meeting in Saint Petersburg produced no effect. "The last wave of progress in talks appeared in Key West in 2001. After that the process slumped. As to "the window of possibilities", it has never existed," Giragosian said.