Two postage stamps dedicated to the 25th anniversary of the Armenian army's formation were cancelled and put into circulation on Friday, January 27.
The postage stamps with nominal values of AMD 280 each were printed in Cartor printing house in France.
One of the postage stamps depicts Armed Forces troops, while the second one shows a row of soldiers along with a waving Armenian tricolor. Both postage stamps, authored by HayPost CJSC designer Vahagn Mkrtchyan, feature the Armenian Armed Forces' coat of arms.
The postage stamps were cancelled by Minister of Defense Vigen Sargsyan, Minister of Transport, Communication and Information Technologies Vahan Martirosyan, Managing Director of HayPost Trust Management B.V. Juan Pablo Gechidjian and the holder of Order of the Combat Cross, private Narek Malkhasyan.
"Haypost CJSC has always paid special attention to state events and celebrations by issuing stamps that convey special messages and disseminate the Armenian culture all over the world," the company said in a statement.