September 6, 2007 - 18:54 AMT
Change of format of the OSCE Minsk Group on the Nagorno Karabakh settlement is not expected in the near future, RA Foreign Minister Vartan Oskanian told a news conference in Yerevan.
"Armenia is working for including NKR in the negotiation process," he said adding that the OSCE MG format has not been exhausted yet.
"Baku by all means hampers Karabakh's participation in the talks. However, the sooner NKR joint the talks the more opportunities will open for the problem resolution," he said.
"The OSCE Minsk Group Co-chairs and the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan held a working meeting in Brussels but no new proposals were made," he said.