Belarus' Supreme Court has ruled the extradition of blogger Alexander Lapshin, a citizen of Russia and Israel, to Azerbaijan as lawful, BelTA reports.
The case was considered in-camera, with Belarus' Supreme Court examining the legality and validity of a previous ruling by the Minsk City Court.
The operative part of the ruling was read out by the judge of the Supreme Court in the presence of the media.
Lapshin did not attend the hearing.
“The Supreme Court ruled to dismiss the appeal filed by Alexander Lapshin and his legal counsel against the January 26 ruling of the Minsk City Court that upheld the decision by Belarus Deputy Prosecutor General to extradite Alexander Lapshin to Azerbaijan for prosecution. The ruling is final and not subject to appeal,” the judge said.