October 1, 2007 - 13:31 AMT
October 1 Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian departed for New York to participate in the 62nd session of the UN General Assembly, the RA MFA press office reported. The Minister is expected to hold a number of meetings with his counterparts, including new Turkish FM Ali Babacan.
October 2 Minister Oskanian will attend the informal meeting of Foreign Ministers of the BSEC member states.
October 3 the RA FM is scheduled to deliver a speech at the UN General Assembly.
October 4 he will address the participants of the Dialogue on Interreligious and Intercultural Understanding and Cooperation for Peace. The same day he will meet with Co-chairs of the OSCE Minsk Group on the Nagorno Karabakh conflict settlement.