October 2, 2007 - 14:35 AMT
"According to the Hungarian Constitution, Armenians represent a national minority, which exercises constitutional rights provided by the law," the RA Ambassador to Hungary, Austria, Czechia and Slovakia, Ashot Hovakimian told a news conference in Yerevan.
"In Hungary, this status is granted to traditional communities living in the country over 300-400 years. Armenians have lived in Hungary for over 500 years. They have elective self-government councils. Meanwhile, there is no Azeri community in Hungary, Austria, Czechia or Slovakia. The Azerbaijani Embassy is attempting to create a such, however, in vain," Ambassador Hovakimian said.
For his part, Armenian Ambassador to Bulgaria, Sergei Manasarian said there is not such a notion as "Azeri community" in Bulgaria. "There is a Turkish community, which numbers 600-800 thousand people. The number of Armenians reaches 30 thousand only. I should stress that we are not at odds. The problem is that unlike the Turkish community, the Armenian one is not solidary enough.