November 26, 2007 - 17:42 AMT
"It's unwisely to ignore the Armenian factor in the issue of Genocide recognition, for the factor of the Armenian Diaspora is strong throughout the globe, RA NA Vice Speaker Vahan Hovhannisian said during Yerevan-Moscow space bridge.
"According to the Congress regulations, a resolution approved by a congressional panel should be brought to the House floor during a year. The most important thing for Speaker Pelosi is to choose a correct date for the vote. I am confident we will gain adoption of H.Res.106. Turkey still succeeds in blackmailing the United States. But I would like to remind that neither France nor Switzerland yielded to Turkish blackmail and adopted the law recognizing the Armenian Genocide. Though, it's easier for Europe which tries to keep Turkey away from the EU," he said.
At that, he underscored that the Armenian community of the U.S. works with the American people and their representatives. "We will gain a victory. However, the matter is not only recognition of the atrocity but restitution as well. Although, it's premature to speak of it. We should work with Turkey to change its moral and psychological atmosphere, for acknowledgement of the Genocide by Turkey is the issue of Armenia's security," the Vice Speaker said.
He marked out two aspects of international recognition. "The first is the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. The second is annulment of the Moscow Treaty, according to which Turkey received a part of Russia - Kars, Surmalu, Ardahan, while Nakhijevan and Nagorno Karabakh were turned over to Azerbaijan. The story in 1921 repeated in 1939 with signature of Molotov-Ribbentrop pact," he emphasized.
When asked by an Azeri reporter about peace in the region, Mr Hovhannisian noted that trust between Armenians and Azeris will be established in case Baku agreed to "peace for peace" instead of "peace for territories" formula. "As to the Armenia-Turkey relations, they have nothing to do with Azerbaijan," he said.