December 25, 2007 - 17:26 AMT
A new nuclear power plant in Armenia may be built by an international consortium, RA Energy Minister Armen Movsisyan told reporters.
"During recent 5 years the international community became more optimistic about construction of a new nuclear power plant in Armenia and is ready to lend a helping hand," he said.
According to Mr Movsisyan, Russia could supply reliable nuclear reactors while Europe could help with electrotechnical equipment. "The project feasibility study of a new ANPP may be developed in September 2008. Armenia and Russia are discussing prolongation of revenue of the CJSC Inter RAO UES," he said adding that the problems with fuel supply and preventive works have been resolved, Rosatom.ru reports.
The second reactor will be stopped in 2016. The ANPP will apparently be finally closed in 2043. The dismantling will cost 238,75 million euros and will be carried out in successive steps.