"We are going after him, but we assume he is alive."
The Britain-based Syrian Observatory for Human Rights, a longtime conflict monitor, last week said it had heard from senior IS leaders in Syria's Deir Ezzor province that Baghdadi was dead.
Russia's army said in mid-June that it was seeking to verify whether it had killed the IS chief in a May air strike in Syria.
With a $25 million US bounty on his head, Baghdadi has kept a low profile but was rumored to move regularly throughout IS-held territory in Iraq and Syria.
The Iraqi native has not been seen since making his only known public appearance as "caliph" in 2014 at the Grand Mosque of Al-Nuri in Mosul, which was destroyed in the battle for Iraq's second city.