The OSCE Mission will on Tuesday, September 12 conduct a planned monitoring of the line of contact between the armed forces of Artsakh (Nagorno Karabakh) and Azerbaijan, in the eastern direction of Hadrut region.
From the Artsakh Defense Army positions, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ghenadie Petrica (Moldova) and Mihail Olaru (Moldova), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the line of contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE CiO Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Personal Assistant Simon Tiller (Great Britain).
Artsakh authorities have expressed readiness to assist in conducting the monitoring and ensure the security of the OSCE Mission members.