Armenia is a member of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and does not seek to join NATO, but will maintain relations with the alliance, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said Monday, December 10.
“We have relations with NATO given the peacekeeping missions in Kosovo, Afghanistan, and we will continue this cooperation. But we are not striving [to join] NATO,” he said.
“We are a member of the CSTO.”
Armenia maintains partnerships with both Russia and the European Union, but will not be "under anyone's the influence", Pashinyan said in response to a question about the country's foreign policy priorities after the elections to the National Assembly.
On December 9, Armenia held early elections to the National Assembly, which were the first national elections after the political transition of April-May 2018.