Footage showing the aftermath of stray fire from Azerbaijan damaging a house in Iran has landed online.
"Iranian house on the border took was hit by Azeri shelling, local Azeri Telegram site reported," reads a tweet from Daniel Rád from FERN (Future Economic Rural Network) Europe.
The Iranian authorities have announced that dozens of rockets have fallen inside the Islamic Republic since the beginning of hostilities, injuring two people. At least two Israeli-made drones belonging to the Azerbaijani army have also crashed in Iran.