Azerbaijani armed forces fired irregular shots, mainly up into the air in some areas bordering Armenia on February 14-15, the Defense Ministry reports.
The situation on the ground, however, has remained unchanged, no incidents have been registered in the reporting period, the Armenian side added.
According to information provided by the country's National Security Service, no incidents happened on the roads connecting Armenian settlements in the province of Syunik either.
"The Armenian Armed Forces and the border troops of the NSS continue controlling the situation along the border," the Defense Ministry said Monday, February 15.
Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan earlier published footage from Syunik, which proves that Azeri troops keep firing from small- and large-caliber weapons in the immediate vicinity of civilian settlements.