The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 83 to reach 219,353 on Monday, May 10 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 622 more people recovered, 15 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 1790 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 205,200 people have recovered, 4249 have died from the coronavirus in the country, while 1041 others carrying the virus have died from other causes.