November 15, 2021 - 11:57 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 378 to reach 329,341 on Sunday, November 15 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1962 more people recovered, 39 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 5966 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 295,722 people have recovered, 7055 have died from the coronavirus in the country, while 1379 others carrying the virus have died from other causes.