November 20, 2021 - 11:47 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 870 to reach 333,583 on Saturday, November 20 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 2161 more people recovered, 41 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 9660 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 304,017 people have recovered, 7253 have died from the coronavirus in the country, while 1404 others carrying the virus have died from other causes.