Nagorno-Karabakh (Artsakh) State Minister Artak Beglaryan has slammed Great Britain for its overt support for Azerbaijan amid the latter's incursion into Artsakh.
Britain's Parliamentary Under-Secretary of State for the Armed Forces James Heappey visited Baku on Wednesday, March 31 to discuss "unresolved issues between Armenia and Azerbaijan", among other things.
"What does the UK have to do with Azerbaijan's latest aggression against Artsakh and Russia's security guarantees?" Beglaryan said in a statement on Wednesday.
"We saw Britain's overt support for Azerbaijan in 2020 during the Azerbaijani-Turkish aggression. Even now, during the occupation of Parukh and Karaglukh, Great Britain does not hide its strategic support, and we can only guess how much and what kind of real support is on the other side of the veil."
According to Beglaryan, such support seeks to strengthen the positions of the Azerbaijani-Turkish tandem in the region, "in order to strike at the vital interests of Russia, as a result of which the life and security of the indigenous people of Artsakh are violated."
"And human rights and democracy, ''praised'' by the West, are by no means important in such dirty geopolitical games," Beglaryan added.