April 4, 2022 - 15:50 AMT
A housewarming was celebrated in the border village of Aygepar in Armenia's Tavush province a few months ago, when the Sadyan got a new house. Years ago, the young couple, Ashot and Christine, who came to Aygepar with their firstborn, are now parents of four children. After living on rent for six years, the young soldier's family finally bought his house and renovated it․ With the support of Viva-MTS and Fuller Center for Housing Armenia, the Sadyans' desire to keep the village active has become stronger.
“My husband is a contract serviceman. We moved to Aygepar for work and fell in love with this village. It may seem strange to many that the enemy territories are visible from our windows, but we want to live here, have children and raise them. This is our home, if we do not build it, who will?” said Christine, the family mother.
Viva-MTS and Fuller Center for Housing Armenia continue to keep families living in border villages in the focus of their attention. The partners' efforts to strengthen the border are consistent. Over the past ten years, only in Tavush region, 86 families have been provided with housing assistance, 22 of them in Aygepar village.
“I am well aware that the view opening from your window makes you stay alert. I am also well aware that the families of military service people are absolutely realistic about the challenges of living in borderland villages. I cannot hide my reverence to all those families, which stay strong, unbroken, and optimistic and prove their patriotism with their everyday life. On our turn, we strive to stand by your side through programs and infrastructure development project like this,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said in the course of the video call.
Although there have been many challenges in recent years, the housing program has not been interrupted in all regions of Armenia.
“We have mentioned many times that the families living on the border are a living shield, a barrier of endurance and courage that keeps our country strong. Our goal is to create sufficient conditions for these families living far from the capital, so that in many troubles they can be relieved from the everyday difficulties of life.»,-said Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia.