Ambassador-at-Large Edmon Marukyan considers the establishment of a Ministry of Internal Affairs important.
"By reorganizing the police into the Ministry of the Interior, we will bring it into the parliamentary field of control, like other ministries," he said on social media Wednesday, July 13.
Marukyan noted that according to the draft proposal, the Interior Ministry will unite the rescue service (now the Ministry of Emergency Situations), the police, the migration and citizenship service, and the research center. He said such a ministry existed in the past, but it was disassembled in the 2000s and taken out of parliamentary control.
"I hope that all the measures aimed at creating the Ministry of Internal Affairs will soon be implemented and the end result will be a more progressive and transparent institution," the ambassador wrote.
Minister of Justice Karen Andreasyan said earlier that the establishment of a Ministry of Internal Affairs is a very important and big step for the law enforcement system of Armenia. Andreasyan said the Ministry will not be created from scratch, but rather be built on the Ministry of Emergency Situations.