July 22, 2022 - 18:19 AMT
The Armenian team won 2 bronze medals at the 18th International Geography Olympiad held online and hosted by France from 12th to 18th July, the Ministry of Education, Science, Culture abd Sport reports.
Ruben Sargsyan from the Gyumri Photon school (12th grade) and Hovhannes Stepanyan from the Nor Artagers school of Armavir province (12th grade) were awarded the bronze medals. Mariam Grigoryan (11th grade) and Eduard Avetisyan (12th grade) from Yerevan's Quantum College also represented Armenia.
At the 17th International Geography Olympiad, which was also held online, the Armenian team won 1 bronze medal.