August 4, 2022 - 12:09 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan declared on Thursday, August 4 that no servicemen of the Armed Forces of Armenia are currently serving in Nagorno-Karabakh (Artsakh).
Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday that Azerbaijan keeps manipulating the alleged involvement of the Armenian Armed Forces in the defense of Nagorno-Karabakh.
"I have to officially declare that there is no serviceman of the Republic of Armenia in Nagorno-Karabakh," he noted.
The Prime Minister also said the situation in the region had escalated extremely, reminding that two Armenian soldiers were killed and 19 others wounded in Azerbaijan's multiple drone attacks throughout Wednesday.
The Defense Army said Thursday that the situation on the contact line between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan was relatively stable overnight. The Azerbaijani military continues violating the ceasefire overnight, using various caliber firearms.