At least 3,400 people have lost their jobs and source of income due to the dire economic situation in Nagorno Karabakh (Artsakh) after the blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan, preliminary data suggests.
726 businesses (or 17.7% of total) have suspended operations due to the impossibility of working under the blockade.
The Artsakh government said on Monday, January 16 that more than 14,000 tons of vital goods would have arrived in Artsakh had it not been for the closure of the road. Only a small part of that was delivered by the International Committee of the Red Cross and Russian peacekeeping troops.