Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday, June 12 sent congratulatory messages to Russian President Vladimir Putin and Prime Minister Mikhail Mishustin on the occasion of Russia Day.
In his letter to Putin, Pashinyan said the allied relations between Armenia and Russia, which have passed the test of time and have a rich history, have reached a qualitatively new level in the last thirty years.
“The active and effective cooperation of our countries on issues of both regional and international agenda emphasizes our common intention to deepen mutually beneficial relations between our peoples based on the principles of mutual respect and consideration of each other's interests,” he said.
“I am confident that Armenia and Russia, consistently developing constructive ties, will continue the progressive development of multilayer cooperation, including for the purpose of ensuring security and stability in the South Caucasus region.”
Dear Vladimir Vladimirovich,
In a separate message to Mishustin, Pashinyan said that relations between Armenia and Russia come from the depths of history.
“It is our unshakable duty to preserve the strong friendship and brotherhood we have inherited in order to continue ensuring the progressive development of the Armenian-Russian allied relations, including through the implementation of mutually beneficial and promising projects for the benefit of the peoples of our states,” he noted.