On July 24 of this year, IDBank will issue a dollar tranche of registered coupon bonds under the abbreviation AMANLBB2LER8 with the following conditions.
The bonds will be placed from July 24, 2023 to September 22, 2023 inclusive. After the placement, the bonds will be listed in the "Armenian Stock Exchange" OJSC. The bonds will be quoted through the Marketmaker.
According to Arman Asatryan, the Chief Financial Officer of IDBank, from now on, the bank's bonds can also be purchased online. “We are so excited that the digitalization process already allows our clients to purchase bonds issued by the Bank without visiting the Bank. This is another step aimed at ensuring the comfort of our customers and, of course, saving their time”, says Arman Asatryan.
To purchase bonds, you just need to go to the "Bonds" section on the IDBanking.am online platform, select the type and number of bonds and make a purchase. After purchasing the bonds, full information about them will be available in the Idram&IDBank application.
The "Bonds" section of the “Banking Services” section provides the distinguishing code, quantity, face value, annual coupon yield, coupon payment date and maturity date of the bonds.