April 28, 2009 - 17:03 AMT
On Apr. 29 Yerevan State Linguistic University will host "Nikolai Gogol and modern historical cultural environment" international conference to celebrate 200th anniversary of the great Russian writer.
The conference will also feature performances drawing on Gogol's plays, staged by Russian Language and Literature and Foreign Languages Department students.
The conference will be attended by YSLU Rector, Professor Suren Zolyan, Kutaisi State University Lecturer Nino Kvirikadze, Literature Institute Director Manuk Abegyan, Doctor of Philology, Professor Azat Eghyazaryan, YSLU Literature Department Head, Doctor of Philology Elena Karabegovna.