September 9, 2023 - 16:19 AMT
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has expressed readiness to hold urgent discussions with president of Azerbaijan Ilham Aliyev aimed at reducing tension.
Pashinyan discussed the deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor with French President Emmanuel Macron on Saturday, September 9.
Issues related to the accumulation of Azerbaijani troops around Nagorno-Karabakh, and the increasing tension on the Armenia-Azerbaijan state border were also on the table.
Pashinyan reaffirmed his commitment to the Prague agreements of October 6, 2022 and the Brussels agreements of May 14, 2023, and to the approach of solving all issues exclusively through diplomatic means and in a constructive atmosphere.
President Macron emphasized that the reduction of tension along the borders is a necessity. Prime Minister Pashinyan expressed readiness to hold urgent discussions with the president of Azerbaijan aimed at reducing tension.
President Macron expressed his willingness to support the efforts aimed at establishing peace and stability in the region.