Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov has said that Armenia has to “make a choice between regional cooperation and unfounded territorial claims against its neighbors,” Interfax.az reports.
“Of course, the role of the international community is also important in this matter,” Bayramov wrote in his article in the newspaper Azerbaijan.
The Azerbaijani diplomat also noted that it was “extremely important” to not support Armenia’s “revanchist attempts”
Earlier, Secretary of the Security Council of Azerbaijan, Colonel General Ramil Usubov has made fresh threats against Armenia.
Usubov said in an article that every day lost until a peace treaty with Azerbaijan is signed “brings Armenia closer to even greater losses.”