November 13, 2023 - 14:13 AMT
On November 13-14, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will pay an official visit to the United Kingdom, spokesperson Ani Badalyan reveals.
A meeting of the Foreign Ministers of Armenia and the United Kingdom will be held, as well as the first session of the Strategic Dialogue between Armenia and the United Kingdom will take place.
Other discussions and events are also scheduled during the visit.
Back in May, Mirzoyan emphasized during the press conference with Leo Docherty, the UK Minister for Europe, in Yerevan: "The announcement about the strategic dialogue between Armenia and the United Kingdom is important for us. We value the established cooperation between Armenia and the UK and hope that through joint efforts we will be able to give it a new impetus in all areas of mutual interest, also reflected in our cooperation on multilateral platforms."