January 11, 2024 - 12:53 AMT
Azerbaijani President Ilham Aliyev has named the launch of the so called “Zangezur corridor” as a condition for opening the border with Armenia, Interfax reports.
“People and cargo from Azerbaijan to Azerbaijan (via Armenia to Nakhichevan - Ed.) must pass without being checked,” Aliyev said in an interview with Azerbaijani TV channels on Wednesday, January 10. “Otherwise, Armenia will forever remain a dead end.”
“If the route I mentioned (the Zangezur corridor - Ed.) is not opened, then we do not intend to open the border with Armenia in any other place,” he noted.
“That is, in this way (if the corridor is not opened - Ed.), they will receive more harm from this than good.”