March 30, 2024 - 13:50 AMT
The tour agency ANRIVA, together with Air Cairo, is launching regular direct Cairo-Yerevan-Cairo flights from June 20, former deputy of the National Assembly and ANRIVA founder Hripsime Stambulyan said in a post on Facebook Friday, March 30.
"I am sure that the Cairo-Yerevan-Cairo regular flight will greatly contribute to the development of inbound tourism to Armenia. From now on, Armenia will be available as a tourist destination for Egyptian tourists all year round, and for thousands of Egyptian Armenians, it will serve as a direct and short route to their homeland,” Stambulyan said.
“On the other hand, regular weekly flights from Yerevan to Cairo are a great opportunity for Armenian citizens, who can now go to Egypt not only for sea vacations, but also to see the ancient civilization, the Armenian footprint in the Arab world. Armenians have made history in Cairo for hundreds of years and there are 3 Armenian churches in this city alone.”