June 11, 2024 - 12:14 AMT
For residents of Nor Hachn who connect to the Ucom network before August 31 inclusive with a 12-month subscription, the company has prepared a number of promotions. In particular, when subscribing to the regional Unity 7000 or Unity 8000 package, which is already offered at a reduced price, subscribers will be able to use communication services free of charge for three months. Moreover, the first 30 people to join will receive a smartphone as a gift.
Furthermore, Ucom continues its tradition of caring for regional customers by providing cutting-edge Wi-Fi 6 technology, with free internet access available at the park near the Holy Savior Church in Nor Hachn.
"This is our third settlement this year where we've introduced our fixed network. Our mission is to ensure that as many people as possible in Armenia can access top-tier communication services. Also, we have created convenient packages, encompassing fixed Internet, mobile connection, and television, which are more affordable. We also hope the residents of Nor Hachn will enjoy the free Wi-Fi connection we're providing,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
Mr. Yirikian also visited the company's first subscriber in Nor Hachn, Narek Virabyan, and presented him with a certificate for six months of free usage of the Unity 20,000 package.
“We are already using Ucom and are very pleased, the connection is very fast. We are very glad that Ucom network came to Nor Hachn. Today, as the first subscribers, we received a certificate for 6 months and a mobile phone, and we are very grateful to Ralph Yirikian. We have been waiting for a long time for Ucom to launch in Nor Hachn,” said Narek Virabyan.
This expansion of Ucom’s fixed network in Nor Hachn follows earlier launches in Ashtarak and Artashat at the beginning of 2024.