No Armenians were killed or injured in the air strike that Israel launched on Beirut on July 30, which it says targeted a senior commander in the Lebanese armed group Hezbollah, Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan reveals.
Footage from the scene in the southern suburb of Dahiyeh shows damage to a block of flats, with crowds gathered outside
It is not yet clear what casualties resulted from the attack.
News agencies are quoting sources as saying Fuad Shukr was the target, but that he survived; Israel's Defense Forces say it killed Shukr in the strike, the BBC says.
Israel's army says the commander was behind a rocket attack in the Israeli-occupied Golan Heights on Saturday that killed 12 children and young people. Hezbollah denied involvement in that attack