From September 17 to 20, 2024, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs will host the Second Global Armenian Summit in Yerevan.
The summit will provide a unified platform to discuss the current challenges and issues facing Armenia and the Diaspora, as well as opportunities for sustainable development. Topics ranging from national security to high technology, economics, science, repatriation, and the vitality of Diaspora communities will be addressed across various formats. Approximately 1,000 representatives from both the Diaspora and Armenia will convene to engage in these crucial discussions about the present and future.
In an interview with Armenpress, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan said several advisory groups worked jointly with his office to develop the agenda of the summit.More than 180 speakers from 20 countries will also participate in the event.
Guests will include officials from Greece, Cyprus, Egypt, Poland and other countries. The list of speakers includes U.S. Congressmen, as well as state and city officials, academics and other renowned individuals.
“The first summit was actually the first step that helped us develop new relationships, new approaches, and make adjustments in our work, because we heard numerous opinions, views and issues, and made conclusions,” Sinanyan said. High Commissioner Sinanyan stressed the importance of promoting the projects of his office during the conference to involve more people. “And our compatriots expect the same, they come here to present their projects and companies to involve new partners. And it is no coincidence that we organize the most various expos during the summit,” Sinanyan added. This year’s summit will have a different format: instead of the many panel discussions where not everyone gets the chance to speak, this year organizers have limited the number of such discussions and substituted it with workshops: meetings of small groups where every participant will engage in the debates.
Discussions will also cover the situation in the Armenian communities around the world, such as in Ukraine, Syria and Lebanon, given the current developments.