August 30, 2024 - 14:58 AMT
Armenia and Azerbaijan have signed Regulation on joint activity of the two countries’ Commissions on Delimitation and Border Security of the State Border.
“In accordance with the Protocol of the 8th meeting of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia signed on April 19, 2024, the Commissions completed the alignment of the Regulation on joint activity,” the Foreign Ministry of Armenia said in a short statement on Friday, August 30. “On August 30, 2024, the Regulation on joint activity of the Commissions was signed accordingly. Currently, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan have begun the implementation of internal procedures.”