IDBank and Idram summarize the September program of the "The Power of One Dram" initiative, which supported the "Moonk" technical school established by the "ES" educational foundation in Artsakh in 2022. "Moonk" offers technological education to children in various regions of Armenia. The 4,093,527 drams raised through "The Power of One Dram" initiative will help support the ongoing education of its 400 current beneficiaries and attract over 100 new students from 10 communities in the Syunik and Lori regions.
The mission of Idram and IDBank's "The Power of One Dram" initiative continues. All funds raised in October will be donated to the "Children of Armenia" charitable foundation (COAF) to support educational programs for children living in the region.
According to Tatevik Vardevanyan, head of the Communication and SR Department of IDBank and Idram, "The Power of One Dram" has already donated 190,000,000 drams to various foundations։ “It’s clear that, unlike children in the capital, those living in the regions face more limited educational opportunities. In this regard, the work of the "Children of Armenia" fund plays a crucial role in bridging this gap, opening up new educational horizons for these children. We are pleased that the "Children of Armenia" foundation is expanding its reach and will soon be present not only in Lori but also in the Armavir region. 'The Power of One Dram' continues to support programs focused on educating and developing the younger generation," - said Tatevik Vardevanyan.
Liana Ghaltaghchyan, executive director of the "Children of Armenia" Foundation, notes: "Our goal is to provide equal educational opportunities for all children, regardless of where they live. Our collaboration with IDBank and Idram allows us to open new horizons for children in the region, working together to create a brighter future for Armenia."
One doesn't need to do much to join the good works of "The Power of One Dram". Just make all your payments with the Idram&IDBank application, IDBanking.am, banking.idram.am online platforms, Idram and Bank terminals, and for each of your payments, companies will donate one dram to the implementation of programs and initiatives of the greatest importance. By the way, Idram QR contactless payments are available at 22,000 points of sale and more than 1,000 online stores.