All funds raised in October through "The Power of One Dram" initiative, AMD 4,401,021, will be donated to the "Children of Armenia" charitable foundation (COAF) to support educational programs for children living in the region.
IDBank and Idram have announced that all proceeds from the November program of "The Power of One Dram" initiative will be donated to the "Backyard Nurseries" program of the Armenia Tree Project (ATP) charitable foundation. This program supports 113 village residents, helping them establish nurseries on their own land. The funds raised through "The Power of One Dram" will be used to purchase the planting material grown in these nurseries, which will then be planted for afforestation efforts.
Tatevik Vardevanyan, head of the Communication and SR Programs Department of Idram and IDBank, emphasized that addressing forestry issues is one of the companies' key future-focused priorities. "The forest is the foundation of our children's health and our oxygen. Given the critical importance of tackling challenges in this area, “The Power of One Dram” is now funding its third such program," she explained. "We are proud that this initiative not only has an environmental impact but also includes a significant social component—improving the living standards of rural communities. We believe this is the best investment for the healthy future of our country, and as companies committed to social responsibility, “The Power of One Dram” will continue to spotlight environmental initiatives."
Ruzanna Arustamyan, Director of the Armenia Tree Project Charitable Foundation, stated: "The “Backyard Nurseries” program truly reflects our foundation's mission to improve people's living standards through trees. By partnering with “The Power of One Dram” program, we will not only address the social challenges faced by rural families by providing them with a sustainable source of income, but also contribute to the establishment of new forests by purchasing planting material from them."
Customers don't need to do much to join the good works of "The Power of One Dram". Just make all your payments with the Idram&IDBank application, IDBanking.am, banking.idram.am online platforms, Idram and Bank terminals, and for each of your payments, companies will donate one dram to the implementation of programs and initiatives of the greatest importance. By the way, Idram QR contactless payments are available at 22,500 points of sale and more than 1,000 online stores.